| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 0 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 0.70" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.4" |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair.Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |