| Technical Information | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Wireless Transmission Speed | 867 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Height | 2.8" |
| Width | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | One year limited hardware warranty |