| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 19.5 V DC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | Proprietary Battery Size |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 1.81 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
HP Z VR Backpack G1 Workstation |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | Worldwide parts-and-labor limited warranty; 24x7 HP technical phone support during warranty period. |