| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10500 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 3.7" |
| Width | 10.6" |
| Depth | 11.9" |
| Weight (Approximate) | 8.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Country of Origin | Mexico |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|