| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Ryzen |
| Processor Model | R1305G |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Flash Memory | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Radeon Vega 3 Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB-C® 3.1 Gen 1 port (5Gbps signaling rate) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.9" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 2.14 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance |
|
| TCO Certified | Yes |