| Technical Information | |
|---|---|
| Functions | Synchronization |
| Platform Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Width | 4.2" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 0.76 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
The NVIDIA Quadro Sync II has a one-year limited warranty or the remainder of the warranty of the HP product in which it is installed. Technical support is available seven days a week, 24 hours a day by phone, as well as online support forums. Parts and labor are available on-site within the next business day. Telephone support is available for parts diagnosis and installation. Certain restrictions and exclusions apply. |