HP 1A767UTABA Accessories
1A767UT#ABA
The HP Chromebook x360 11 G3 EE is crafted to enhance educational experiences, providing flexible, cloud-first learning opportunities. With its durable design and innovative 360° adjustability, this Chromebook supports diverse learning styles, from typing to drawing. Equipped with a fast-booting Chrome OS, students can seamlessly access over 200 educational apps, ensuring a powerful and interactive study environment. Additionally, its robust construction can withstand the rigors of school life while offering a long-lasting battery and quick recharge features.
Key Features
- Versatile 360° design for laptop, stand, tent, and tablet modes.
- Durable build with spill resistance and drop-test certification.
- Powerful Intel® processors for smooth performance.
- Long battery life with HP Fast Charge technology.
- Compatible with over 200 Android™ and G Suite education apps.
- Integrated dual cameras for enhanced creativity and communication.
Specifications
- Operating System: Chrome OS
- Processor Family: Intel® Celeron®
- Available Processors: N4100, N4120, N4020, N4000
- Display Size: 11.6" HD IPS touch screen
- Maximum Memory: 8 GB LPDDR4
- Internal Storage: 32 GB to 64 GB eMMC
- Graphics: Intel® UHD Graphics 600
- Audio: HD audio, dual speakers
- Wireless Technologies: Intel® Dual Band Wireless-AC 9560
- Ports: 2 USB 3.1 Type-C™ Gen 1, 2 USB 3.1 Gen 1
- Dimensions: 11.61 x 8.08 x 0.82 in
- Weight: Starting at 3.19 lb
- Warranty: 1-year limited warranty
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N4020 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology |
|
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB 3.1 Type-C™ Gen 1 (supports Power Delivery, DisplayPort™, data) |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 2-cell |
| Maximum Battery Run Time | 13 Hours |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| Height | 0.82" |
| Width | 11.6" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | China |
| TCO Certified | Yes |