PM23c Mid-Range Direct Thermal-Thermal Transfer Printer (300 dpi, FT, ROW, Ethernet, DM, R+L, HGR+RTC, US)
PM23CA1120021301
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 12 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 2.20" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 6" |
| Maximum Label Width | 2.70" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 9.6" |
| Width | 8.1" |
| Depth | 19.7" |
| Weight (Approximate) | 20.94 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
honeywell-pm23c-pm43-pm43c-pp-web-.pdf PM23CA1120021301