| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2300 mAh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Width | 1" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.89 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Intermec 730 Series Mobile Computer |
| Recycled | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |