Honeywell EDA51, Healthcare, 2D, N3601, 2GB/32GB, Wi-Fi, Bluetooth, GMS
EDA51-0-B742SOGUK
Select model
Key features:
- Intuitive touchscreen for easy operation in any environment.
- Powerful Qualcomm Snapdragon 450 processor delivers quick access to critical information.
- Rugged design withstands the challenges of field service.
- Long-lasting 4000 mAh lithium-ion battery ensures all-day usage.
- Exceptional barcode scanning with Honeywell's N6603 imager.
Specifications:
- Dimensions: 157 mm x 78.2 mm x 16.9 mm (6.18 in x 3.08 in x 0.67 in)
- Weight: 272 g (9.59 oz)
- Display: 5-inch, 1280 x 720 HD
- Operating System: Android 8 (upgradeable)
- Battery: Removable 4000 mAh lithium-ion, lasts 12 hours
- Storage: 2 GB RAM / 16 GB Flash, expandable via MicroSDHC (up to 128 GB)
- Camera: 13-megapixel auto-focus color camera
- Drop Spec: Multiple drops from 1.2 m (4 ft)
- Environmental Sealing: IP64 rated
- Connectivity: WLAN 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC
Main Features
-
Target Industry: Healthcare
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Image Sensor Type | Imager |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Flash Memory | 32 GB |
| Memory Card Supported | microSDHC |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 5" |
| Screen Resolution | 1280 x 720 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 8.0 Oreo |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 9.59 oz |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-honeywell-scanpal-eda51-honeywell-handheld-terminals-datasheet.pdf EDA51-0-B742SOGUK
mod-honeywell-scanpal-eda51-honeywell-handheld-terminals-user-manual.pdf EDA51-0-B742SOGUK
honeywell_scanpal_EDA51.pdf EDA51-0-B742SOGUK
mod-honeywell-scanpal-eda51-honeywell-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-HONEYWELL-SCANPAL-EDA51
mod-honeywell-scanpal-eda51-honeywell-handheld-terminals-user-manual.pdf MOD-HONEYWELL-SCANPAL-EDA51