Battery for Zebra MC70 / MC75
HMC70-LI(36)-10
| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 3600 mAh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 2.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatible to OEM Part Number | BTRY-MC7XEAB00-10 |
| Compatibility |
Motorola Symbol Mobile Computers:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |