| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Scanner |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Capacity | 2700 mAh |
| Battery Energy | 9.90 Wh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 1.97 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Motorola Symbol Laser Scanners:
|
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |