| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2300 mAh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.1" |
| Width | 2" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 1.87 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Intermec CN2 Mobile Computer |
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |