| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Data Terminal Equipment |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Output Voltage | 7.4 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 4.9" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Provides excellent discharge characteristics and longer cycle life. |
| Compatibility |
Telxon 960SL Series Portable Data Terminals |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |