| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Scanner |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 1550 mAh |
| Output Voltage | 7.2 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Width | 2" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 3.81 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Symbol MC9000 Wireless Barcode Series Scanners |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |