| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Radio |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride (NiMH) |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Output Voltage | 7.5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 6.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Motorola Radio XTS Series:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |