| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Scanner |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2400 mAh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.7" |
| Width | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 2.06 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
PSC Falcon 4420 Barcode Scanner Series |
| Recycled | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |