| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.4" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 2.58 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Motorola WT4090 Wearable Handheld Terminal |