Honeywell Granit 1980i Escáner de código de barras 1D/2D, Área imager, Full-Range, IP65, Con cable, RS-232
1980IFR-3SER-N
Select model
Key Features:
- Full-Range Area-Imaging Performance: Reads virtually all 1D and 2D barcodes up to 50 ft away.
- Built Granit Tough: Rated IP65, withstands 5,000 tumbles from 1m and 50 drops from 2m.
- Easy to Use: Integrated laser-spot aimer and center-decode scanning for effortless operation.
- Industrial Grade Cable Option: Tested for durability and continued communication under stress.
- Single Scanning Solution: Replaces multiple purpose-built scanners in various environments.
Specifications:
- Dimensions (LxWxH): 133 mm x 75 mm x 195 mm (5.2" x 2.9" x 7.6")
- Input Voltage: 4.0 to 5.5 VDC
- Host System Interfaces: USB and True RS232
- Operating Temperature: -30°C to 50°C (-22°F to 122°F)
- Storage Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F)
- Humidity: 0 to 95% relative humidity, non-condensing
- Drop Test: 50 drops to concrete from 6.5 ft (2 m)
- Tumble Test: 5,000 tumbles from 1 m (3.2 ft)
- Environmental Sealing: IP65
- Light Levels: 0 to 100,000 lux (9,290 foot-candles)
- ESD: +20Kv air discharge, ±8kV contact discharge
- Scan Pattern: Area Imager
- Warranty: 3-year factory warranty
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Range: Long Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 2D |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 49 ft |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Height | 7.7" |
| Width | 3" |
| Length | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 12.52 oz |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-granit-1980i-honeywell-readers-datasheet.pdf 1980IFR-3SER-N
mod-granit-1980i-honeywell-readers-quick-guide.pdf 1980IFR-3SER-N
mod-granit-1980i-honeywell-readers-user-manual.pdf 1980IFR-3SER-N
honeywell-granit-1980i.pdf 1980IFR-3SER-N
mod-granit-1980i-honeywell-readers-datasheet.pdf MOD-GRANIT-1980I
mod-granit-1980i-honeywell-readers-quick-guide.pdf MOD-GRANIT-1980I
mod-granit-1980i-honeywell-readers-user-manual.pdf MOD-GRANIT-1980I