| Storage | |
|---|---|
| Number of Solid State Drive Installed | 48 |
| Total Solid State Drive Capacity Installed | 23.04 TB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Controllers | |
|---|---|
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 6 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Fibre Channel | Yes |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Protocols | iSCSI |
| Power Description | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Maximum Power Supply Wattage | 900 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 26.5" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |