Fellowes 4629001 Accessories
4629001
| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Micro Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 100 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 0.391" |
| Shred Speed | 8 ft/min |
| Throat Width | 8.62" |
| Maximum Run Time | 15 Minute |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Security Level | P-4 |
| Recommended Number of Users | 1-3 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 26.4" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 14.6" |
| Weight (Approximate) | 28.88 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Home/Office |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
2-year product and service warranty plus 7-year cutter warranty |