| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Micro Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.078" x 0.469" |
| Shred Speed | 14 ft/min |
| Throat Width | 9.50" |
| Wastebin Capacity | 16 gal |
| Security Level | P-5 |
| Recommended Number of Users | 3-5 |
| Features |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 31" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 17" |
| Weight (Approximate) | 90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
tbd |