| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 1.560" |
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Security Level | P-4 |
| Features |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 72 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 17" |
| Width | 13" |
| Length | 9" |
| Weight (Approximate) | 11.46 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Home/Office |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Yr Machine / 3 Yr Cutter |