| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 1.500" |
| Shred Speed | 10 ft/min |
| Throat Width | 9" |
| Maximum Run Time | 20 Minute |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Security Level | P-4 |
| Recommended Number of Users | 1 |
| Features |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
Sheet Capacity Indicator |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 21.5" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 10.4" |
| Weight (Approximate) | 28.22 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Home |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
2 year machine, lifetime cutter |