| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Atom |
| Processor Model | N450 |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| Processor Speed | 1.66 GHz |
| Cache | 512 KB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Hyper-Threading | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | NM10 Express |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 2 GB |
| Maximum Supported System Memory | 2 GB |
| System Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Standard | DDR2-800/PC2-6400 |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | HDD |
| Total Hard Drive Capacity | 160 GB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Total Solid State Drive Capacity | No |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 10.1" |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | LED |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | GMA 3150 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
|
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.91" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 7.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Security Features |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |