Evolis Quantum 2 ID Card Printer with Standard Mag ISO, Smart Contact Station, Contactless Ready
QTM306GRH-BS
Select model
Main Features
-
Printing Side: Double Side
-
RFID: Yes
-
Use Frequency: More than 50000 cards
-
DPI: 300 dpi
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Card Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed | 3.6 Second |
| Maximum Color Print Speed | 24 Second |
| Maximum Print Resolution | 300 dpi |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Encoding Technology |
|
| Features | Smart Card Contact Station |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size | 3.38" x 2.13" - CR-80 Card |
| Media Handling |
|
| Media Thickness | 40 mil |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color |
|
| Height | 22.3" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 33.5" |
| Weight (Approximate) | 47.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Platform Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-quantum-ii-evolis-card-printers-datasheet.pdf QTM306GRH-BS
mod-quantum-ii-evolis-card-printers-quick-guide.pdf QTM306GRH-BS
mod-quantum-ii-evolis-card-printers-user-manual.pdf QTM306GRH-BS
evolis-quantum.pdf QTM306GRH-BS
quantum-data-sheet.pdf QTM306GRH-BS
quantum_quickstart.pdf QTM306GRH-BS
quantum_user_guide-en.pdf QTM306GRH-BS
mod-quantum-ii-evolis-card-printers-datasheet.pdf MOD-QUANTUM-II
mod-quantum-ii-evolis-card-printers-quick-guide.pdf MOD-QUANTUM-II
mod-quantum-ii-evolis-card-printers-user-manual.pdf MOD-QUANTUM-II