Impresoras de Etiquetas Honeywell PC23DA0010022
PC23DA0010022
Seleccionar modelo
Key Features
- Intuitive User Interface: 10-language LCD or icon graphics for easy operation.
- Fast and Efficient: Prints up to 8 ips, enhancing productivity.
- Flexible Connectivity Options: User-installable upgrades for scalability.
- Durable Design: Disinfectant resistant casing for longevity in demanding environments.
- Smart Systems: Remote status updates minimize downtime and increase efficiency.
Specifications
- Printer Type: Direct Thermal or Thermal Transfer
- Max Print Width: PC23d: 60 mm (2.36 in); PC43d: 118 mm (4.65 in)
- Print Speed: Up to 8 ips (203 dpi)
- Dimensions: PC23d: 215 mm (H) x 167 mm (W) x 125 mm (D)
- Weight: PC23d: 1.45 kg (3.2 lbs)
- Top Label Roll Diameter: 127 mm (5 in)
- Connectivity: USB, optional Ethernet, Serial, Wireless
- Memory: 128 MB Flash, 128 MB RAM
- Environment: Operating temperature +5° to +40°C (+40° to +104°F)
Características principales
-
Formato de Equipos: Desktop
-
Conexión: USB
-
Tecnología de Impresión: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.20" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Flash Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 2.4" |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor | Transmissive Media Sensor |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 2.40" |
| Maximum Label Length | 68" |
| Label Core Size | 1.50" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.9" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
mod-pc23d-honeywell-label-printer-datasheet.pdf MOD-PC23D
mod-pc23d-honeywell-label-printer-user-manual.pdf MOD-PC23D