Key Features
- 20" (51 cm) adjustable height: Effortlessly switch from sitting to standing position.
- Extra 5" (13 cm) monitor height adjustment: Personalized viewing angle for enhanced comfort.
- Flexible arm design: Simplifies screen-sharing and collaboration.
- Cable management: Keeps wires organized and reduces clutter.
- Sturdy clamp installation: Fits securely on rear or side of most surfaces.
- 5-year warranty: Ensures lasting quality and reliability.
Specifications
- Weight Capacity: ≤20 lbs (9.1 kg)
- Lift, Tilt, Pan, Rotation: Adjustable features for optimal positioning (≤25 lbs)
- Monitor adjustment range: LCD and keyboard adjust 25" (63.5 cm) in tandem
- Keyboard Tray Dimensions: 27" x 9.75" (68 x 24.8 cm)
- Worksurface Dimensions: 22.63" x 9.75" (57.5 x 24.8 cm)
- Shipping Dimensions: 37" x 21" x 11.5" (94 x 53 x 29 cm)
- Shipping Weight: 51 lbs (23.2 kg)
- Warranty: 5 years
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Display Type Supported | Flat Panel |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 25" |
| Total Number of Trays | 1 |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Finishing | Polished |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Pattern |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 10.50" |
| Width | 35.80" |
| Weight (Approximate) | 46.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
5 year warranty |
workfit-a.pdf 24-392-026
workfit-a.pdf MOD-ERGOTRON-WORKFIT-A