| Technical Information | |
|---|---|
| Image Sensor Size | 0.37" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Image Resolution | 1920 x 1080 |
| Digital Zoom | 8x |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Display Color | Color |
| Platform Supported |
|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 15.7" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 10.2" |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |