| Technical Information | |
|---|---|
| Image Sensor Size | 0.37" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video Signals | VGA |
| Video Formats | AVI |
| Optical Zoom | 12x |
| Digital Zoom | 10x |
| Platform Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 240 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.8" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 14.7" |
| Weight (Approximate) | 5.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |