Epson - FX-2190II - Impact Dot Matrix Form Printer, 9-Pin, Wide-Carriage, 738 cps, Parallel & USB, Light Gray
C11CF38201
Select model
Main Features
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Dot Matrix
| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Mono Print Speed (cps) | 738 |
| Number of Pins | 9-pin |
| Print Technology | Impact Dot Matrix |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.9" |
| Width | 24.1" |
| Depth | 14.8" |
| Weight (Approximate) | 20.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 2.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-fx-2190ii-epson-printing-datasheet.pdf MOD-FX-2190II
mod-fx-2190ii-epson-printing-user-manual.pdf MOD-FX-2190II