EPSON, TM-L90, THERMAL LABEL PRINTER, PARALLEL, EPSON COOL WHITE, PEELER, WITH LABEL SOFTWARE CD, INCLUDES POWER SUPPLY
C31C412A8861
Select model
Key features:
- High-quality printing: 203 x 203 dpi for crisp receipts and labels.
- Fast print speeds: Up to 150mm per second in high-speed mode.
- Easy paper loading: Supports rolls up to 90mm in diameter.
- Custom label design: Simple cut-and-paste software utility.
- Flexible installation: Wall-hanging or counter placement options.
Specifications:
- Print method: Thermal line
- Print resolution: 203 x 203 dpi
- Print speed: Up to 150mm/sec in high-speed mode
- Paper width: 38mm to 90mm
- Power consumption: Approx. 1.7A (mean)
- Dimensions: 203 (H) x 140(W) x 148(D)mm
- Weight: Approx. 1.9 kg (4.18 lbs)
- Reliability: MCBF of 70 million lines
- Interfaces: RS-232C, USB, Ethernet, wireless
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Case color: White
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.91 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Number of Columns | 72 |
| Maximum Print Width | 3.50" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Peel Facility | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Features | Auto-cutter |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Liner-free Label |
| Maximum Roll Diameter | 3.54" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Cool White |
| Height | 8" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 4.19 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
mod-tm-l90-epson-label-printer-datasheet.pdf C31C412A8861
mod-tm-l90-epson-label-printer-user-manual.pdf C31C412A8861
epson-tm-l90-series.pdf C31C412A8861
tm-l90plus-lfc.pdf MOD-TM-L90