Epson B11B249201 Readers
B11B249201
Select model
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Large Format | No |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 48-bit |
| Grayscale Depth | 16-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 26 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 26 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 52 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 52 |
| Media Size |
|
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Duplex Scanning | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.1" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |