| Technical Information | |
|---|---|
| Large Format | No |
| Image Sensor Type | CCD |
| Optical Resolution (dpi) | 6400 |
| Hardware Resolution (dpi) | 6400 x 9600 |
| Interpolated Resolution (dpi) | 12800 x 12800 |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 48-bit |
| Grayscale Depth | 16-bit |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Maximum Scan Size | 8.50" x 11.70" |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Operating Power Consumption | 23 W |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Standby Power Consumption | 12 W |
| Sleep-Mode Power Consumption | 1.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 6" |
| Width | 19.8" |
| Depth | 12.1" |
| Weight (Approximate) | 14.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Recycled | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |