Epson B11B204221 Readers
B11B204221
Select model
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Large Format | No |
| Image Sensor Type | CCD |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 16-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Size |
|
| Maximum Scan Size | 11.70" x 100" |
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 200 Sheets |
| Image Formats | |
| Duplex Scanning | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Operating Power Consumption | 79 W |
| Standby Power Consumption | 12.50 W |
| Sleep-Mode Power Consumption | 1.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 11.3" |
| Width | 25.2" |
| Depth | 18.5" |
| Weight (Approximate) | 59.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |