| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | VFD |
| Dot Matrix Layout | 8 x 16 |
| Number of Columns | 20 |
| Number of Lines | 2 |
| Brightness | 100 Nit |
| Character Width | 0.16" |
| Character Height | 0.33" |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Font Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Height | 2.7" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 9.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Epson TM-M30 POS Receipt Printer |