| Technical Information | |
|---|---|
| Features | Digital PTZ |
| Video | |
|---|---|
| Graphics Modes (Live) | Full HD |
| Maximum Video Resolution (Live) | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Video Encoding |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 2.9" |
| Width | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |