| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Mode | Stereo |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features |
|
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level | 115 dB |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology |
|
| Microphone Design | Boom |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Height | 8" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 4.79 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |