Elo M51C Mobile Computer 5G Cellular (NA), Wi-Fi 6E, Android 14 with GMS, 8GB RAM, 128GB Flash, IP68
E450619
Select model
Key features:
- 6" FHD Scratch-Resistant Display
- Built-in NFC for Contactless Payments
- Optional 2D Barcode Scanner
- Warm-Swappable 4,500 mAh Battery with up to 12 hours battery life
- Rugged Design meeting IP68 and MIL-810G standards
- Dual Cameras: 13MP rear and 8MP front
Specifications:
- Display: 6" Optically Bonded High-Definition LCM; 2160x1080
- Operating System: Android 14, planned upgrade to Android 16
- Processor: Qualcomm QCM6490 8x Kryo 670 CPU up to 2.7GHz
- Memory: 8GB LPDDR5
- Storage: 128GB UFS, expandable via MicroSD (up to 1TB)
- SIM: 1 nano SIM; 1 eSIM
- Battery: Rechargeable 4,520mAh, Qualcomm Quick Charge 4
- Operating Temperature: -4°F to 122°F (-20°C to 50°C)
- Drop Specification: 4ft/1.2m per MIL-810-G
- Warranty: 1-year standard, extended warranties available
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
GPS: Yes
-
Range: Short Range
-
Connection: USB, 5G, NFC, 4G
-
Camera: 13MP Rear Facing Camera + 8MP Front Facing Camera
-
Included Battery: Yes
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE4100 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Brightness | 500 Nit |
| Features |
|
| Drop Specification |
|
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Model | QCM6490 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Flash Memory | 128 GB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 2160 x 1080 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| GPS | Yes |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 14 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4520 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Maximum Battery Run Time | 12 Hour |
| Battery Voltage | 3.85 V |
| Removable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Weight (Approximate) | 10.51 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
m51.pdf E450619
m51.pdf MOD-M51