Elo EloPOS Touch Core-i3 All-in-One POS System Intel Core i3-8100T, 15in, TouchPro PCAP, 4GB, 128GB, Wi‑Fi (802.11ac)
E931896
Select model
Key Features:
- 15-inch touchscreen display for intuitive user interaction
- Intel 8th generation processors for fast and reliable performance
- Integrated expansion hub connects easily to various peripherals
- Durable design for continuous public use
- 3-year warranty for peace of mind
Specifications:
- Processor: Intel® Celeron® J4105 / i3-8100T / i5-8500T
- Memory (RAM): 4GB (expandable to 32GB)
- Storage: 128GB M.2 SSD (optional PCIe SSD available)
- Operating System: Windows 10 / No OS options available
- Display: 15.0" Anti-glare TFT LCD, 1024 x 768 resolution
- Connectivity: USB 3.0, USB-C, Ethernet, Wireless (802.11 a/b/g/n/ac)
- Warranty: Standard 3 years, extendable up to 5 years
- Dimensions: 14.16" x 15.37" x 8.71"
- Weight: 11.6 lbs (with stand)
Main Features
-
Touch: Yes
-
POS: Yes
-
Connection: USB
-
Screen type: Capacitve
-
Display Resolution: 1024 x 768
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Solid State Drive Interface | M.2/SATA |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Powered USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Cash Drawer Port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 6.39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
elopos-15-2021.pdf E931896
mod-elopos-system-15-elo-all-in-one-datasheet.pdf MOD-ELOPOS-SYSTEM-15
mod-elopos-system-15-elo-all-in-one-user-manual.pdf MOD-ELOPOS-SYSTEM-15