Elo 1902L, 48.3 cm (19''), Projected Capacitive
E351388
Select model
Key Features
- 13-inch LCD touchscreen with Edge-to-edge design
- Integrated 10-touch support for enhanced interactivity
- Commercial-grade durability and efficiency
- USB Type-C for power, touch, and video connectivity
- Multiple mounting options including stand, wall, and pole mounts
- Compatible with finger, glove, and stylus inputs
Specifications
- Color: Black
- Diagonal Size: 13.3" / 337.82 mm
- Active Touch Area: 11.57" x 6.5" / 293.76 mm x 165.24 mm
- LCD Technology: Active matrix TFT LCD
- Touch Technology: TouchPro PCAP
- Aspect Ratio: 16:9
- Native Resolution: 1920 x 1080
- Brightness: 300 nits (Panel), 270 nits (with TouchPro PCAP)
- Input Power: 12VDC +/-5%
- Weight: 5.11 lbs. / 2.32 kg (with stand)
- Operating Temperature: 0° C to 40° C
- Warranty: 3 years
Main Features
-
Touch: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 19" |
| Viewable Screen Size | 19" |
| Screen Mode | SXGA |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Response Time | 14 ms |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type |
|
| Placement | Tabletop |
| Backlight Technology | LED |
| Features | On-screen Display (OSD) |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Curved Screen | No |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Refresh Rate | 75 Hz |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 4 W |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | TouchPro Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| VGA | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 18 W |
| Standby Power Consumption | 660 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 320 mW |
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 14" |
| Width | 16.9" |
| Depth | 1.6" |
| Height with Stand | 15.66" |
| Width with Stand | 16.91" |
| Depth with Stand | 7.61" |
| Weight (Approximate) | 9.48 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 13.89 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 5.7 Year |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
1902l.pdf E351388
touch-solutions-02-series-elo-pos-datasheet-elo-02-series-19inch.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES
touch-solutions-02-series-elo-pos-datasheet-elo-02-series-22inch.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES
touch-solutions-02-series-elo-pos-datasheet-elo-02-series-24inch.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES
touch-solutions-02-series-elo-pos-datasheet-elo-02-series-27inch.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES
touch-solutions-02-series-elo-pos-user-manual.pdf TOUCH-SOLUTIONS-02-SERIES