Elo 15E3 38.1 cm (15''), SSD, Win. 10, black, fanless
E292635
Select model
The Elo E-Series 15-inch (15E3) All-in-One Touchscreen Computer is designed to enhance the performance for retail and hospitality environments. Powered by an **Intel Celeron J1900 Quad-Core processor**, this commercial-grade touchscreen ensures smooth operation while its fan-less design promotes a noiseless, dust-free atmosphere. The robust construction coupled with multiple USB and serial ports for third-party peripherals makes it a versatile choice for engaging customers. With a 3-year warranty and rigorous testing, the 15E3 guarantees reliability and superior quality in daily business operations.
- **15-inch diagonal active matrix TFT LED LCD**
- **Rugged, fan-less design** for noise-free operation
- **Multi-touch capabilities** with TouchPro Pro-G PCAP technology
- **Sealed touchscreen** to resist spills, dust, and grease
- **Three-year warranty** ensures peace of mind
- Processor: Intel Celeron J1900 Quad-Core 2 GHz (up to 2.42 GHz)
- Memory: 4GB DDR3L SODIMM
- Storage: 128GB 2.5" 7mm SATA SSD
- Display: 15" diagonal, 1024 x 768 resolution
- Brightness: 350 nits (LCD panel)
- Response Time: 8 msec
- Viewing Angle: Horizontal ± 80°, Vertical 70°/80°
- Color Options: Black
- Assembled Dimensions: 14.1" x 14.1" x 6.3"
- Weight: 11.1 lbs (5 kg)
- Operating Temperature: 0°C to 35°C
- Humidity: 20% to 80% (operating)
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Serial
-
Screen type: No
| Technical Information | |
|---|---|
| Cooling Fan | Fanless |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Solid State Drive Interface | SATA |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 15" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Cash Drawer Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 14.1" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 11.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-elo-15e3-elo-all-in-one-datasheet.pdf E292635
mod-elo-15e3-elo-all-in-one-user-manual.pdf E292635
elo_15e3.pdf E292635
mod-elo-15e3-elo-all-in-one-datasheet.pdf MOD-ELO-15E3
mod-elo-15e3-elo-all-in-one-user-manual.pdf MOD-ELO-15E3