RL4 MOBILE PRINTER - RL4 - 4 in / 102 mm wide with USB and LCD, Datamax-ONeil Portable, Liner-less Media Capability, External contacts for charging (RL4 Only)
RL4-DP-00100010
- 4"
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.13" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Peel Facility | Yes |
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Flash Memory | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 6.50 mil |
| Maximum Roll Diameter | 2.65" |
| Maximum Label Width | 4.12" |
| Label Core Size | 0.75" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Run Time | 16 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 7.9" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 3.2" |
| Weight (Approximate) | 2.16 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
Y231001.pdf RL4-DP-00100010