Datalogic SH15 Blackline, 110/230 VAC, USB, RS232, BT, Ethernet, Wi-Fi
94S151233
Select model
Key features:
- Rugged Design: Sealed to IP65/IP67 for protection against dust and moisture.
- Multi-Touch Technology: Capacitive touchscreen that works with gloves.
- Versatile Mounting: Compatible with various brackets and mounts.
- Operating Systems: Options for Windows® Embedded Standard 7 or Windows® 10 IoT.
- Power Supply: Internal DC/AC power options and battery backup.
Specifications:
- Models: SH15 Blackline and SH21 Blackline
- Display: SH15: 10.4" XGA; SH21: 21" WUXGA with LED backlight
- Processor: SH15: Intel Atom Quad Core; SH21: Intel Core i5
- Memory: SH15: 4GB RAM; SH21: 16GB RAM
- Wireless Connectivity: Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11a/b/g/n
- Operating Temperature: -20 to 55 °C (-4 to 131 °F)
- Dimensions: SH15: 38.0 x 30.5 x 6.7 cm; SH21: 55.5 x 36.0 x 8.4 cm
- Weight: SH15: 6.5 kg; SH21: 10.8 kg
- Warranty: 1-Year Factory Warranty
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth, USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | E3845 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Atom |
| Processor Speed | 1.91 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 32 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 15" |
| Graphics Modes | XGA |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Resolution | 1024 x 768 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial | Yes |
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows Embedded Standard 7 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 14.33 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-sh15-datalogic-vehicle-mount-terminals-datasheet.pdf 94S151233
mod-sh15-datalogic-vehicle-mount-terminals-user-manual.pdf 94S151233
Datalogic_sh15-sh21.pdf 94S151233
sh15-sh21.pdf MOD-SH15