Datalogic QuickScan 2220 Kit USB, 1D, USB, black
QD2220-BKK1
Select model
Key features:
- Extra-wide scan angle for efficient coverage.
- Extended reading range and depth-of-field (DOF).
- Sharp scan line for improved accuracy.
- USB interface with the latest USB-C support.
- Datalogic's Green Spot technology for enhanced feedback.
Specifications:
- Decoding Capability: 1D/Linear Codes
- Current: Operating: < 165 mA @ 5V
- Input Voltage: 5 VDC +/- 5%
- Ambient Light: 0 - 120,000 lux
- Drop Resistance: Withstands repeated drops from 1.5 m / 5.0 ft
- Temperature Operating: 0 to 50 °C / 32 to 122 °F
- Weight: 123.0 g / 4.3 oz
Main Features
-
Case color: Black
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
1D Codes:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Mode | Trigger |
| Scan Pattern | Linear |
| Scanner Range | Standard Range |
| Scanning Distance | 40.60" |
| Features |
|
| Cable Type Included | USB |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 45° |
| Motion Tolerance | 40 in/s |
| Maximum Ambient Light | 120000 lux |
| Drop Specification |
Withstands repeated drops from 1.5 m / 5.0 ft onto a concrete surface. |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 4 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 16kV |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 4.34 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Application/Usage |
|
quickscan-2200-series.pdf QD2220-BKK1
quickscan-2200-series.pdf MOD-QUICKSCAN-QD2200