Datalogic Magellan 900i Presentation Barcode Scanner 2D, Black, Stand, USB Keyboard 2m Cable
MG0901-10000-0200
Select model
Key Features
- Advanced Digital Imaging: Delivers excellent performance with reliable barcode reading.
- Versatile Decoding: Reads both 1D and 2D barcodes, including mobile displays.
- Compact Design: Ergonomic and space-efficient, ideal for any point-of-sale system.
- Intelligent Cable Management: Ensures a clean and organized workspace.
- Remote Management: Supports OPOS and JavaPOS for easy monitoring and updates.
- 3-Year Warranty: Provides peace of mind with comprehensive service options.
Specifications
- Decoding Capability: 1D/Linear Codes, 2D Codes, Postal Codes
- Electrical:
- Current: Operating < 300 mA, Standby < 175 mA
- Input Voltage: 5 VDC +/- 10%
- Environmental:
- Drop Resistance: Withstands drops from 1.2 m / 4.0 ft
- Humidity: 5-95% Non-Condensing
- Temperature: Operating 0 to 40 °C / Storage -40 to 70 °C
- Physical Characteristics:
- Colors Available: Black
- Dimensions: 7.6 x 7.8 x 14 cm (Tilting Riser)
- Weight: 345 g (Tilting Stand)
- Warranty: 3-Year Factory Warranty
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Range: Short Range
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 1D, 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Pattern |
|
| Scanning Distance | 11" |
| Features |
|
| Cable Type Included | USB |
| Stand Included | Yes |
| Reading Angle (Skew) | 70° |
| Reading Angle (Pitch) | 70° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Image Formats |
|
| Maximum Ambient Light | 86100 lux |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 15 mil |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Illumination Type | LED |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 25kV |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Application/Usage |
|
magellan-900i.pdf MOD-MAGELLAN-900I