| Technical Information | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 110" |
| Screen Height | 54" |
| Screen Width | 96" |
| Screen Fabric | Matte White |
| Aspect Ratio | 16:19 |
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Recessed/In-Ceiling Mount |
| Product Color | White |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |