Brother TD2020 Label Printer 203dpi, 6ips, 2.2in, USB/Serial, Ethernet, Wi‑Fi, Bluetooth
TD2020
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Maximum Print Width | 2.21" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Flash Memory | 8 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 11 mil |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 2.48" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.8" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 8.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mod-td-2000-brother-label-printer-datasheet.pdf TD2020
mod-td-2000-brother-label-printer-user-manual.pdf TD2020