| Technical Information | |
|---|---|
| Print Method | Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 0.79 in/s |
| Number of Fonts | 3 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Tape Height Supported |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 6 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Included | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Form Factor | Handheld |
| Height | 8" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited |