BROTHER MOBILE, POCKETJET 3 PLUS KIT, 300 DPI, USB/IRDA, INCLUDES USB CABLE, AC ADAPTER/CHARGER, 110V AC CABLE, BATTERY, 100 SHEETS LETTER SIZE PAPER, CLEANER AND CASE
PJ523-K
Select model
The Brother PocketJet 3 Portable Barcode Printer is tailor-made for on-the-go professionals who require reliable and efficient printing. Weighing just over 1 lb and measuring 10 inches long, this ultra-lightweight mobile printer easily fits in a briefcase or can be mounted in a vehicle. It employs advanced direct thermal printing technology, eliminating the need for ink or toner. Enjoy sharp text and crisp graphics in various environments, whether it's in extreme temperatures or high humidity. With options for USB or Bluetooth connectivity, plus a long-life battery, the PocketJet 3 ensures you can print when you need it most.
Key Features
- Low cost of ownership
- Fast full-page printing - Up to 3 pages per minute
- Virtually maintenance free
- Ultra-lightweight - Only 1.12 lbs. including battery
- No ink or toner cartridges required
- Long life Ni-MH battery
- Compatible with most operating systems
- Used successfully in various fields
Specifications
- Model: PocketJet 3 / PocketJet 3 Plus
- Interface: USB, Bluetooth (optional)
- Printing Method: Direct thermal printing
- Printing Speed: Up to 3 ppm
- Printing Resolution: 203 dpi x 200 dpi / 300 dpi x 300 dpi
- Media Type: Cut Sheet, Continuous, Fanfold
- Paper Sizes: Letter, Legal, A4, Roll Paper
- Dimensions: 10.04" x 2.17" x 1.18"
- Weight: 1.12 lbs. with battery
- Battery: Ni-MH - Over 100 pages per charge
- Power Consumption: 1.1 Watts (standby), 37 Watts (operation)
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 20 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Infrared | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Maximum Label Width | 8.50" |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 14.4 V DC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride (NiMH) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 1.2" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 10" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |